RADIO ESKA ROCK
Dobrze rockuje
Grupa medialna: Time S.A. Nadawca: Muzo.FM Sp. z o.o.* Rozpoczęcie emisji: 2004 (2024) Charakter programu: muzyczno-informacyjno-biznesowy** Format muzyczny: active rock |
Zasięg: ponadregionalny (+ lokalna koncesja w Warszawie) Liczba stacji nadawczych: 10 Pokrycie ludnościowe: 6,3 mln*** Strona internetowa: www.eskarock.pl |
*
koncesja warszawska: Nadawca Sp. z o.o.
**
w koncesji warszawskiej: program społeczno-religijny
***
dla Warszawy przyjęto zasięg z koncesji lokalnej
CZĘSTOTLIWOŚCI
L - koncesja lokalna: Eska Rock Warszawa
PROGRAM
Radio Eska Rock to ponadregionalna rozgłośnia działająca w strukturach Grupy Radiowej Time. Prezentuje muzykę rockową w formacie active rock (klasykę gatunku oraz współczesne nagrania).
Na program składają się głównie pasma prezenterskie o zróżnicowanej formule. Nadawane są również audycje autorskie, prowadzone m.in. przez Hirka Wronę i Krzysztofa Sokołowskiego. Ofertę uzupełniają serwisy informacyjne i programy publicystyczne.
AUDYCJE LOKALNE (WARSZAWA)
Eska Rock Warszawa (93,3 MHz) nadaje lokalne pasma prezenterskie, odrębne od programu ponadregionalnego. Emitowane są one od poniedziałku do piątku w godzinach: 9-12, 12-15 oraz 18-21.
HISTORIA
Marka "Eska Rock" zaistniała w eterze 22 listopada 2004 roku. Początkowo program pod tą nazwą nadawano lokalnie w Poznaniu.
Był to kolejny pomysł na radio działające dawniej jako rozgłośnia akademicka (AR Winogrady, Radio Fan), a następnie ściśle związane z Grupą Time (Super FM, 107,4 Gold FM). Poznański zespół Eski Rock tworzyli m.in. Anna Nowaczyk, Robert "Pegaz" Zawieja, Konrad Olszewski i Jarosław Sobierajewicz.
We wrześniu 2005 roku zasięg programu poszerzył się o Warszawę i Łódź, dzięki rozgłośniom działającym wcześniej w sieci Gold FM. Od marca 2006 Eska Rock słyszalna była również w Krakowie, gdzie - za sprawą umowy franczyzowej - zajęła miejsce akademickiego Radia eX FM.
W 2007 roku powstała koncepcja uzupełnienia zasięgu Eski Rock o częstotliwości ponadregionalnego Radia WAWA, przejętego w tym samym roku przez Grupę Time. W związku z tymi planami, z początkiem 2008 roku, produkcję programu sieciowego przeniesiono z Poznania do Warszawy. Do zespołu Eski Rock dołączyli wówczas Kuba Wojewódzki i Michał Figurski, prowadzący od tej pory autorskie pasmo poranne ("Poranny WF") - obaj wcześniej związani z AntyRadiem.
Od 2 czerwca 2008 roku program Eski Rock słyszalny był w 18 miastach Polski: w wersji ponadregionalnej oraz lokalnej dla Poznania. Zwolnione koncesje w Warszawie i Łodzi stały się zalążkiem nowej sieci Radia WAWA, budowanej w kolejnych latach. Kierowanie Eską Rock powierzono Pawłowi Kostrzewie, którego jeszcze w tym samym roku zastąpił Marcin Bisiorek. Z czasem ramówkę rozgłośni uzupełniły m.in.: codzienna lista przebojów ("NRD"), popołudniówka z udziałem słuchaczy ("Radar") czy autorskie audycje muzyczne. W 2012 roku Eska Rock zanotowała w skali kraju udział w czasie słuchania na poziomie 1,8%.
W roku 2013 Grupa Time zadecydowała o budowie nowej sieci radiowej w oparciu o markę VOX FM, częstotliwości Eski Rock i format przetestowany wcześniej w Radiu Plus (muzyka taneczna). Wiązało się to z ograniczeniem zasięgu Eski Rock do pojedynczej częstotliwości w Warszawie (93,3 MHz), zwolnionej przez VOX FM. Zmiany wprowadzono 2 grudnia 2013: od tej pory program nadawany był lokalnie i zgodnie z koncesją posiadał społeczno-religijny charakter.
W kolejnych miesiącach z rozgłośnią rozstała się znaczna część zespołu. Stanowisko dyrektora programowego w lipcu 2014 roku objął Zbigniew Frączek.
Jednocześnie grupa byłych dziennikarzy Eski Rock zaangażowała się w nowe przedsięwzięcia kierowane przez Marcina Bisiorka: telewizję Muzo TV i radio Muzo FM, realizowane w ramach grupy medialnej Polsatu. Utworzona w miejsce Radia PiN ponadregionalna rozgłośnia rozpoczęła nadawanie w październiku 2014 roku. W ramówce Muzo FM znalazły kontynuację niektóre audycje z anteny Eski Rock, nadawane pod nowymi tytułami (lista "RFN", popołudniówka "Halo Muzo", programy autorskie).
W październiku 2022 Grupa Time zapowiedziała zakup Muzo FM celem rozbudowy zasięgu Eski Rock. W kolejnym roku rozpoczęto programową unifikację obu anten, obejmującą m.in. układ ramówki, format muzyczny i oprawę dźwiękową. Grupa Time przejęła obsługę reklamową Muzo FM i zapewniła zaplecze redakcyjne (m.in. pomieszczenia w swoim biurowcu). Transakcję sfinalizowano w marcu 2024.
Od 2 lipca 2024 program pod marką Eski Rock nadawany jest w dwóch wariantach: lokalnym (93,3 MHz w Warszawie) oraz ponadregionalnym (na byłych częstotliwościach Muzo FM). Poszerzenie zasięgu poprzedzono wprowadzeniem nowego linera ("Dobrze rockuje"). Poprzedni ("Gramy, co chcemy") używany był od początku istnienia Eski Rock.
WARTO WIEDZIEĆ
Eska Rock wykorzystuje ponadregionalną sieć częstotliwości należącą początkowo do Radia PiN, a następnie - do Muzo FM.
Radio PiN (Pieniądz i Nowoczesność) rozpoczęło nadawanie 1 sierpnia 2002 roku. Uruchomione zostało z inicjatywy Agencji Wydawniczej i Marketingowej "Mediabank" i działało początkowo jako warszawska rozgłośnia lokalna. Zgodnie z pierwotnymi założeniami program Radia PiN miał charakter ekonomiczno-biznesowy. Stacja prezentowała muzykę jazzową i okołojazzową (głównie chillout i smooth jazz). Na antenie obecne były również programy o tematyce kulturalnej oraz muzyczne audycje autorskie.
W 2006 roku nadawca podjął decyzję o przekształceniu Radia PiN w rozgłośnię o zasięgu ponadregionalnym. Od tej pory radio sukcesywnie pozyskiwało częstotliwości w największych miastach Polski. Zasięg rozgłośni poszerzał się kolejno o Łódź (2008), Poznań (2009), Wrocław, Kielce i Olsztyn (2010), a następnie o Bydgoszcz (2012), Kraków i Gdańsk (2013).
Niezrealizowanym przedsięwzięciem nadawcy pozostały lokalne rozgłośnie działające pod marką Radia PiN. Stację taką planowano uruchomić we Wrocławiu (na bazie Radia Traffic), a także w Krakowie, Chorzowie, Częstochowie i Koninie (pozyskując nowe częstotliwości).
Do 2007 roku Radio PiN kontrolował holding Prokom Investments, z którym rozgłośnia związana była niemal od początku działalności. Następnie znalazła się ona w grupie kapitałowej Cyfrowego Polsatu.
Od początku 2014 roku - w związku z niezadowalającymi wynikami słuchalności - nadawca wprowadzał zmiany programowe, mające poszerzyć docelową grupę odbiorców. Planowano m.in. położyć większy nacisk na tematy niezwiązane z ekonomią. Profil muzyczny stacji uzupełniła współczesna muzyka rozrywkowa. Ostatecznie podjęto decyzję o uruchomieniu - na bazie posiadanej koncesji - nowego projektu pod nazwą Muzo FM. Nadawanie w dotychczasowej formule Radio PiN zakończyło 25 września 2014.
Przygotowanie nowej koncepcji programowej powierzono Marcinowi Bisiorkowi, odpowiedzialnemu również za powiązany projekt telewizyjny - Muzo TV. W redakcji, obok części dawnego zespołu Radia PiN, znaleźli się dziennikarze związani wcześniej z Eską Rock.
Testowa emisja Muzo FM rozpoczęła się 11 października 2014 roku. Pełny program nadawany był od 20 października. Ramówka, podzielona na dwugodzinne pasma, obejmowała m.in. audycję satyryczną, popołudniówkę z udziałem słuchaczy, listę przebojów czy blok programów autorskich. Prezentowano głównie muzykę z pogranicza rocka, popu oraz indie popu. Radio promował początkowo liner "Kręcą nas dobre kawałki", zamieniony następnie na "Najlepsze kawałki w mieście".
W październiku 2022 roku zapowiedziano zakup rozgłośni przez Grupę Radiową Time, właściciela m.in. Eski Rock. Pozyskane częstotliwości miały służyć poszerzeniu zasięgu tego programu. Z Muzo FM rozstał się wówczas dyrektor programowy Marcin Bisiorek. Jego miejsce zajął Zbigniew Frączek, kierujący również Eską Rock. Na początku 2023 roku radio przeniosło się do biurowca Grupy Time i dołączyło do jej oferty handlowej. Stopniowo modyfikowano format muzyczny rozgłośni, zwiększając liczbę utworów rockowych. Od lipca 2023 Muzo FM posługiwało się wspólnym z Eską Rock linerem ("Gramy, co chcemy"), częściowej unifikacji uległa również oprawa dźwiękowa. Do 2024 roku rozgłośnię opuściła znaczna część dotychczasowego zespołu.
Do sprzedaży Muzo FM doszło z rocznym opóźnieniem względem pierwotnych założeń (mówiły one o I kwartale 2023). W drugiej połowie 2023 roku dokonano formalnego podziału spółki, wyodrębniając z niej część przedsiębiorstwa, która pozostała w grupie Cyfrowego Polsatu. Zawarcie umowy zakupu Grupa ZPR Media potwierdziła w lutym 2024 roku, w kolejnym miesiącu transakcję sfinalizowano.
W czerwcu KRRiT wyraziła zgodę na zmianę nazwy nadawanego programu. Emisję Muzo FM zakończono 2 lipca 2024 roku.
SŁUCHALNOŚĆ
Rozgłośnia konkuruje bezpośrednio z AntyRadiem i Rock Radiem, oferującymi podobnie sformatowany program. Na siedmiu z dziewięciu rynków lokalnych, na których działa Eska Rock, obecna jest przynajmniej jedna z konkurencyjnych stacji.
Jak wynika z badania Radio Track (Kantar Polska), w 2023 ponadregionalny program (nadawany wówczas pod marką Muzo FM) zanotował udział w ogólnopolskim rynku radiowym na poziomie 0,4%. Identycznie wskaźnik ten kształtował się rok wcześniej, a w 2021 roku udział w czasie słuchania wyniósł 0,5%.
Porównanie zasięgów rozgłośni reprezentujących format
active rock, alternative rock, classic rock bądź zbliżony.
active rock, alternative rock, classic rock bądź zbliżony.
AKTUALIZACJA
Ostatnie zmiany na tej podstronie wprowadzono:
3 lipca 2024
Aktualność i rzetelność treści prezentowanych w serwisie jest dla nas najważniejsza. Zauważyłeś błąd? Potrafisz uzupełnić nasze informacje?
Napisz: mskierski@wp.pl
Aktualność i rzetelność treści prezentowanych w serwisie jest dla nas najważniejsza. Zauważyłeś błąd? Potrafisz uzupełnić nasze informacje?
Napisz: mskierski@wp.pl
ZOBACZ TEŻ
Inne rozgłośnie Grupy Time:Podobne programy:
Dowiedz się więcej o stacjach, które lubisz!
Polskie Radio: Jedynka · Dwójka · Trójka · PR 24 · regionalne
Grupa RMF: RMF FM · RMF Classic · RMF MAXX
Grupa Eurozet: Radio Zet · ChilliZet · AntyRadio · MeloRadio · Złote Przeboje · Radio Pogoda · Rock Radio · TOK FM
Grupa Radiowa Time: Radio Eska · Radio Eska 2 · Eska Rock · VOX FM · Radio Plus
pozostałe: lokalne · akademickie · wyznaniowe · Radio AM · DAB+/kablowe
Zobacz też: stacje planowane
Polskie Radio: Jedynka · Dwójka · Trójka · PR 24 · regionalne
Grupa RMF: RMF FM · RMF Classic · RMF MAXX
Grupa Eurozet: Radio Zet · ChilliZet · AntyRadio · MeloRadio · Złote Przeboje · Radio Pogoda · Rock Radio · TOK FM
Grupa Radiowa Time: Radio Eska · Radio Eska 2 · Eska Rock · VOX FM · Radio Plus
pozostałe: lokalne · akademickie · wyznaniowe · Radio AM · DAB+/kablowe
Zobacz też: stacje planowane