EMSoftPrzewodnik po stacjach radiowych
EMSoft - przewodnik po stacjach radiowych

RADIO TOK FM


Pierwsze radio informacyjne

Radio TOK FM
częstotliwości stacji radiowych
Grupa medialna: Agora S.A.
Nadawca: Inforadio Sp. z o.o.
Rozpoczęcie emisji: 1998
Charakter programu:
informacyjno-publicystyczny
Zasięg: ponadregionalny
Liczba stacji nadawczych: 23
Pokrycie ludnościowe: 11 mln*

Strona internetowa: www.tokfm.com.pl
*
na podstawie decyzji koncesyjnych (według innych wyliczeń KRRiT: 11,7 mln)

CZĘSTOTLIWOŚCICzęstotliwości [MHz]
Białystok 93,9
Bydgoszcz 98,5
Częstochowa 95,8
Gdańsk 97,8
Gdynia 95,2
Elbląg 89,2
Gorzów Wielkopolski 87,9
Katowice 97,4
Kielce 94,9
Kraków 102,9
Lublin 93,8
Łódź 97,4

Częstotliwości [MHz]
Opole 96,9
Płock 101,2
Poznań 97,7
Radom 104
Rzeszów 93,6
Szczecin 99,3
Tarnowskie Góry 104,3
Toruń 88,2
Warszawa 97,7
Wrocław 95,8
Zduńska Wola 105,4


Mapa zasięgu - Radio TOK FM

PROGRAMRadio TOK FM to ponadregionalna rozgłośnia o profilu informacyjno-publicystycznym (format news & talk). Stacja, prowadzona przez spółkę Inforadio, działa w strukturach Grupy Radiowej Agory.

Ramówkę radia tworzą liczne programy o charakterze publicystycznym, poradnikowym i edukacyjnym. Na antenie obecna jest m.in. tematyka społeczna, gospodarcza, kulturalna, sportowa i popularnonaukowa. Ze stacją współpracuje grono kilkudziesięciu dziennikarzy i publicystów (w przeszłości m.in. Daniel Passent i Tomasz Raczek).

Ważną część programu stanowią serwisy informacyjne i magazyny reporterskie. W pasmie dziennym wiadomości nadawane są co 20 minut (w programie wieczornym i nocnym - co godzinę).

Znaczna część programu realizowana jest z udziałem słuchaczy. Ofertę uzupełniają pasma muzyczne w porach niższej sluchalności (głównie muzyka indie pop).

HISTORIARozgłośnia rozpoczęła nadawanie 18 marca 1998 roku i początkowo działała pod nazwą Inforadio. Na program stacji składały się wówczas głównie serwisy informacyjne.

Obecną nazwę radio przyjęło z początkiem grudnia 1998 roku. Jednocześnie zmienił się profil programu - ramówkę zdominowały audycje publicystyczne z telefonicznym udziałem słuchaczy. Nadawano również programy poradnikowe, w których na pytania radiosłuchaczy odpowiadali zaproszeni do studia eksperci. Ówczesną formułę radia promowało hasło: "Rozmowy niekontrolowane".

Charakter programu ponownie zmienił się z początkiem marca 2003 roku. Rozgłośnia wróciła wówczas do pierwotnej formuły radia informacyjnego. Z anteny zniknęła większość wcześniej nadawanych audycji (w ostatnich miesiącach przed zmianą formatu były to głównie emisje powtórkowe).

Nowa oferta radia bazowała początkowo na serwisach informacyjnych (nadawanych co kwadrans) oraz muzyce w formacie classic rock. Z czasem ramówkę wypełniły również audycje publicystyczne; zmianie uległ też format muzyczny.

Przez niemal siedem lat Radio TOK FM nadawało wyłącznie w ośmiu głównych aglomeracjach (w Warszawie, na Śląsku, w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Szczecinie). W 2005 roku rozgłośnia pozyskała częstotliwość w Opolu. Znaczne poszerzenie zasięgu nastąpiło w październiku 2012. Od tej pory programu TOK FM można słuchać również w Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Lublinie, Radomiu, Toruniu, Elblągu i Płocku. Kolejne nadajniki uruchomiono w Białymstoku i Częstochowie (rok 2015), Zduńskiej Woli, Rzeszowie i Bydgoszczy (2016) oraz w Tarnowskich Górach (2017).

Na przestrzeni lat zmieniała się również struktura własnościowa spółki Inforadio, nadawcy TOK FM. Agora posiadała początkowo mniejszościowy pakiet 29% udziałów. W 2003 r. współwłaścicielami spółki były ponadto: fundusz Central European Broadcasting, "Polityka" Spółdzielnia Pracy oraz Wydawnictwo "Infor". Agora większościowym udziałowcem Inforadia została w 2005 r. Obecnie 66% udziałów spółki posiada Grupa Radiowa Agory, pozostałe należą do spółki Polityka Info.

SŁUCHALNOŚĆJak wynika z badania Radio Track (Kantar Polska), udział Radia TOK FM w ogólnopolskim rynku radiowym w 2023 roku wyniósł 3,1% (2,9%-3,3% w poszczególnych trzymiesięcznych falach). W roku wcześniejszym była to najchętniej wybierana rozgłośnia o ponadregionalnym zasięgu - z udziałem w czasie słuchania na poziomie 3,2%. W 2021 roku wskaźnik ten był równy 2,7%.

AKTUALIZACJA

Ostatnie zmiany na tej podstronie wprowadzono: 22 stycznia 2024

Aktualność i rzetelność treści prezentowanych w serwisie jest dla nas najważniejsza. Zauważyłeś błąd? Potrafisz uzupełnić nasze informacje?

Napisz: mskierski@wp.pl

ZOBACZ TEŻ

Dowiedz się więcej o stacjach, które lubisz!

Polskie Radio: Jedynka · Dwójka · Trójka · PR 24 · regionalne

Grupa RMF: RMF FM · RMF Classic · RMF MAXX

Eurozet: Radio Zet · ChilliZet · AntyRadio · MeloRadio · Radio Plus

Grupa Radiowa Time: Radio Eska · Radio Eska 2 · Muzo FM · VOX FM

Grupa Radiowa Agory: TOK FM · Złote Przeboje · Radio Pogoda · Rock Radio

pozostałe: lokalne · akademickie · wyznaniowe · Radio AM · DAB+/kablowe

Zobacz też: stacje planowane