EMSoftPrzewodnik po stacjach radiowych
EMSoft - słuchaj ulubionego radia przez Internet

RADIO CHILLIZET


Stacja chillout

Radio ChilliZet
Radio ChilliZet - słuchaj online
Grupa medialna: Eurozet Sp. z o.o.
Nadawca: Eurozet Radio Sp. z o.o.

Rozpoczęcie emisji: 2008
Charakter programu: muzyczno-kulturalny
Format muzyczny: easy listening
Zasięg: sieć rozgłośni lokalnych
Liczba rozgłośni: 2
Liczba stacji nadawczych: 5
Pokrycie ludnościowe: 2,2 mln*

Strona internetowa: www.chillizet.pl
*
na podstawie decyzji koncesyjnych (według innych wyliczeń KRRiT: 3,1 mln)

CZĘSTOTLIWOŚCIRozgłośnia Siedziba Częstotliwości [MHz] Rok przyłączenia | Historia nazw
ChilliZet Warszawa Warszawa 101,5 2008 do 2015: koncesja ponadr.
od 2015: koncesja lokalna:
1996 - Jazz Radio
2008 - Planeta FM
2013 - Radio Zet Gold
Kraków 93,7
Hel 107,8
Wejherowo 91,6
ChilliZet Katowice Katowice Katowice 93,6 2008 2004 - NRJ FM

Mapa zasięgu - Radio ChilliZet

PROGRAMChilliZet to sieć stacji radiowych o profilu muzyczno-kulturalnym, należąca do holdingu Eurozet. Prezentuje muzykę w formacie zbliżonym do easy listening: utwory z pogranicza chilloutu, indie popu, soulu, funku, jazzu i world music. Na antenie poruszane są m.in. tematy związane z kulturą i stylem życia.

Program ChilliZet składa się głównie z pasm prezenterskich. Nadawane są również audycje autorskie o charakterze muzycznym, poradnikowym i publicystycznym.

HISTORIARozgłośnia rozpoczęła nadawanie 6 grudnia 2008 roku jako Chilli Zet (stosowano dwuczłonowy zapis nazwy). Od września 2013 do maja 2017 stacja działała pod marką Radio Zet Chilli.

Początkowo radio dysponowało ponadregionalnym zasięgiem, emitując program w trzynastu głównych miastach Polski. Stacja zastąpiła w eterze ponadregionalną Planetę FM (formalnie), a także - na skutek wymiany częstotliwości zapisanych w koncesjach - Jazz Radio oraz łódzkie Radio Pogoda (same rozgłośnie stały się częścią sieci Planeta). Na Śląsku nowe radio zajęło miejsce lokalnej stacji NRJ FM, nadającej program o podobnym profilu. Do 2015 roku katowicka rozgłośnia zachowała jednak odrębną ramówkę.

Ostatecznie ponadregionalna koncesja wykorzystana została do rozbudowy zasięgu AntyRadia. W efekcie, 13 lutego 2015, Radio Zet Chilli stało się siecią stacji lokalnych. Zasięg programu ograniczono do trzech największych aglomeracji: warszawskiej, krakowskiej oraz śląskiej. W Warszawie i Krakowie program rozpowszechniany jest od tej pory na podstawie dawnej koncesji Jazz Radia (przejściowo użytkowanej również przez Planetę FM i Radio Zet Gold). Koncesja ta została następnie rozszerzona o częstotliwości na Pomorzu: w 2018 uruchomiono nadajnik w Helu, a rok później - w Wejherowie.

Do używania nazwy ChilliZet - odtąd pisanej łącznie - rozgłośnia powróciła 26 maja 2017 roku. W tym też czasie rozbudowana została oferta programów autorskich.

SŁUCHALNOŚĆJak pokazuje badanie Radio Track (Kantar Polska), w 2023 roku udział ChilliZet w ogólnopolskim rynku radiowym wyniósł 0,3%. We wcześniejszych latach rozgłośnia notowała udział w czasie słuchania na poziomie 0,2%.

WARTO WIEDZIEĆDo 2015 roku ChilliZet nadawało program w oparciu o ponadregionalną koncesję, przyznaną pierwotnie Rozgłośni Harcerskiej - pierwszej niepublicznej stacji radiowej w bloku państw socjalistycznych.

Rozgłośnia, zorganizowana przy Związku Harcerstwa Polskiego, rozpoczęła działalność w 1957 r. (początkowo pod nazwą: Radiostacja Harcerska). Swoje audycje nadawała w zakresie fal krótkich i przejściowo (w latach 80.) na antenach Polskiego Radia. W latach 1992-1993 testowo prowadzono emisję FM (z nadajnika w Warszawie).

Od września 1994 roku Rozgłośnia Harcerska działała już jako nadawca koncesjonowany. Stacja pozyskała częstotliwości w głównych miastach Polski: poza stolicą także w Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie. W latach 1995-1997 nadawała jako RH Kontakt, nawiązując w ten sposób do nazwy zagranicznego inwestora. Po jego wycofaniu się z przedsięwzięcia radio na krótko wróciło do historycznej nazwy. 11 listopada 1998, już z nowym udziałowcem - norweską firmą P4 - i w odświeżonej formule, rozgłośnia rozpoczęła nadawanie pod marką Radiostacja.

W ręce holdingu Eurozet Radiostacja trafiła w 2000 roku, rok po wycofaniu się norweskiego inwestora. Zmiana właściciela wpłynęła na kształt programu rozgłośni (miejsce alternatywnych brzmień zajęła muzyka w formacie CHR). Jednocześnie stacja pozyskała nowe częstotliwości: w Krakowie (2001 r.), Olsztynie (2003), Łodzi i Zielonej Górze (2004), a także Szczecinie i Koszalinie (2007).

Od 1 marca 2008 r. Radiostacja działała pod nową marką Planeta FM. Ponadregionalna rozgłośnia stała się częścią większej sieci skupiającej również stacje lokalne, nadające m.in. na Śląsku (od 2002 r.) i w Wielkopolsce. Sieć w opisanym kształcie działała jedynie pół roku. Już 6 grudnia 2008 na bazie ponadregionalnej koncesji uruchomiono nowy projekt Chilli Zet. Rozgłośnia, poza siecią częstotliwości, przejęła z ponadregionalnej Planety FM również część zespołu redakcyjnego.

Planeta FM, już jako sieć rozgłośni lokalnych, pozostała w eterze do czerwca 2013 roku. Zasięg sieci uzupełniły koncesje należące wcześniej m.in. do Jazz Radia, łódzkiego Radia Pogoda, poznańskiego RMI FM, czy olsztyńskiego Radia WaMa.

Obecnie, po przeprowadzonej w lutym 2015 roku reorganizacji sieci należących do grupy Eurozet, dawną koncesję Rozgłośni Harcerskiej wykorzystuje AntyRadio.

AKTUALIZACJA

Ostatnie zmiany na tej podstronie wprowadzono: 22 stycznia 2024

Aktualność i rzetelność treści prezentowanych w serwisie jest dla nas najważniejsza. Zauważyłeś błąd? Potrafisz uzupełnić nasze informacje?

Napisz: mskierski@wp.pl

ZOBACZ TEŻ

Inne rozgłośnie Eurozetu:
Dowiedz się więcej o stacjach, które lubisz!

Polskie Radio: Jedynka · Dwójka · Trójka · PR 24 · regionalne

Grupa RMF: RMF FM · RMF Classic · RMF MAXX

Eurozet: Radio Zet · ChilliZet · AntyRadio · MeloRadio · Radio Plus

Grupa Radiowa Time: Radio Eska · Radio Eska 2 · Muzo FM · VOX FM

Grupa Radiowa Agory: TOK FM · Złote Przeboje · Radio Pogoda · Rock Radio

pozostałe: lokalne · akademickie · wyznaniowe · Radio AM · DAB+/kablowe

Zobacz też: stacje planowane