EMSoftPrzewodnik po stacjach radiowych
Serwery SHOUTcast

POLSKIE ROZGŁOŚNIE AKADEMICKIEAktualnie działa w Polsce dziewięć koncesjonowanych rozgłośni studenckich, nadających program w eterze. Stacje te funkcjonują w ważnych ośrodkach akademickich i są prowadzone przez publiczne uczelnie.

Część rozgłośni nadaje wąsko sformatowany program, adresowany głównie do środowiska studenckiego. Pozostałe (np. Radio Akadera) posiadają bardziej uniwersalną ofertę - rolę stacji akademickiej próbują pogodzić z typowo lokalnym charakterem. Muzyka dominująca na antenie większości stacji to rock i brzmienia alternatywne. Formalnie, zgodnie z koncesjami, wszystkie rozgłośnie nadają program wyspecjalizowany o charakterze akademickim.

Większość stacji działa na zasadach non-profit, nie emitując reklam na swojej antenie (bądź nadając je sporadycznie). Niemal wszystkie to rozgłośnie z kilkudziesięcioletnią historią, utworzone na bazie dawnych radiowęzłów w miasteczkach studenckich.

Powołane w 2003 roku Porozumienie Rozgłośni Akademickich zrzesza redaktorów naczelnych poszczególnych stacji. Celem Porozumienia jest m.in. koordynacja działań promocyjnych i strategii programowej.

Łącznie w zasięgu rozgłośni akademickich znajduje się 5,4 mln osób.

ROZGŁOŚNIERozgłośnia Częstotliwości [MHz] Rok uruchomienia | Nadawca | Uwagi
Akademickie Radio Centrum Lublin 98,2 1995
[1975]
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Akademickie Radio Centrum Rzeszów 89 1994
[1970]
Politechnika Rzeszowska
Akademickie Radio Kampus Warszawa 97,1 2005 Uniwersytet Warszawski
Akademickie Radio Luz Wrocław 91,6 2006
[2004]
Politechnika Wrocławska
Radio Akadera Białystok 87,7 1992
[1966]
Politechnika Białostocka
Radio Afera Poznań 98,6 1990
[1971]
Politechnika Poznańska
Radio Index Zielona Góra 96 1998 Uniwersytet Zielonogórski
Radio UWM FM Olsztyn 95,9 2001 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Studenckie Radio ŻAK Łódź 88,8 1996
[1959]
Politechnika Łódzka

W nawiasach podano datę rozpoczęcia emisji w sieci radiowęzłowej bądź w Internecie (w przypadku Radia Luz).

WARTO WIEDZIEĆW latach 1994-2022 akademickie radio nadawało również w Krakowie, na częstotliwości 100,5 MHz. Rozgłośnia założona została przez Akademię Górniczo-Hutniczą i początkowo funkcjonowała pod nazwą Radio RAK (Radio Akademickie Kraków).

W 2002 roku prowadzenie stacji przejęła Fundacja Krakowskiego Radia Akademickiego ŻAK, powołana przez dwanaście krakowskich uczelni (Radio ŻAK to odtąd nowa nazwa programu). Rok później partnerem fundacji została Grupa Radiowa Time, a rozgłośnię przemianowano na eX FM. Nie był to koniec zmian: w 2006 roku radio dołączyło do sieci Eska Rock i działało pod jej marką ponad dwa lata (ostatecznie program Eski Rock przeniesiono na inną częstotliwość). Współpraca z Grupą Time trwała jeszcze kilka miesięcy, kontynuowana pod szyldem Luzzz FM.

W 2009 roku rozgłośnia wprowadziła swoją ostatnią nazwę - Radiofonia, a tworzenie programu przejął nowy zespół redakcyjny. Cztery lata później fundacja prowadząca radio postawiona została w stan likwidacji, co skutkować miało zakończeniem nadawania. Ostatecznie emisję udało się podtrzymać przy współpracy Grupy RMF - wiąząło się to jednak ze zmianą nadawanego programu. Po raz kolejny Radiofonia zmieniła format w 2020 roku, gdy program upodobniony został do emitowanego m.in. w sieci Radia Gra. W ramówce pojawiły się pasma sieciowe, a muzykę alternatywną ostatecznie wyparły nagrania pop. Nadawanie programu zakończono w 2022 roku, po tym gdy fundacja wycofała wniosek o przyznanie kolejnej koncesji.

AKTUALIZACJA

Ostatnie zmiany na tej podstronie wprowadzono: 20 lutego 2022

Aktualność i rzetelność treści prezentowanych w serwisie jest dla nas najważniejsza. Zauważyłeś błąd? Potrafisz uzupełnić nasze informacje?

Napisz: mskierski@wp.pl
Dowiedz się więcej o stacjach, które lubisz!

Polskie Radio: Jedynka · Dwójka · Trójka · PR 24 · regionalne

Grupa RMF: RMF FM · RMF Classic · RMF MAXX

Grupa Eurozet: Radio Zet · ChilliZet · AntyRadio · MeloRadio · Złote Przeboje · Radio Pogoda · Rock Radio · TOK FM

Grupa Radiowa Time: Radio Eska · Radio Eska 2 · Muzo FM · VOX FM · Radio Plus

pozostałe: lokalne · akademickie · wyznaniowe · Radio AM · DAB+/kablowe

Zobacz też: stacje planowane