RADIO MUZO FM
Gramy, co chcemy
Grupa medialna: Cyfrowy Polsat S.A. / Time S.A. Nadawca: Muzo.FM Sp. z o.o. Rozpoczęcie emisji: 2014 (2002) Charakter programu: muzyczno-informacyjno-biznesowy Format muzyczny: active rock |
Zasięg: ponadregionalny Liczba stacji nadawczych: 9 Pokrycie ludnościowe: 4,9 mln* Strona internetowa: www.muzo.fm |
*
na podstawie decyzji koncesyjnych (według innych wyliczeń KRRiT: 6,3 mln)
CZĘSTOTLIWOŚCI

PROGRAM
Radio Muzo FM to ponadregionalna rozgłośnia związana kapitałowo z grupą Cyfrowego Polsatu, a organizacyjnie - z Grupą Radiową Time (czytaj więcej). Zgodnie z koncesją nadaje program o charakterze muzyczno-informacyjno-biznesowym.
Na antenie - obok typowych pasm prezenterskich - obecny jest program z udziałem słuchaczy ("Halo Muzo"), serwisy informacyjne (w tym wiadomości sportowe i ekonomiczne) oraz codzienny magazyn reporterów. Dawniej nadawano również listę przebojów i muzyczne audycje autorskie.
Muzo FM prezentuje muzykę w formacie zbliżonym do active rock, z domieszką popu i brzmień alternatywnych.
HISTORIA
Radio Muzo FM rozpoczęło nadawanie w październiku 2014 roku. Rozgłośnia powstała z przekształcenia Radia PiN, obecnego w eterze od 1 sierpnia 2002.
Radio PiN (Pieniądz i Nowoczesność) uruchomione zostało z inicjatywy Agencji Wydawniczej i Marketingowej "Mediabank" i działało początkowo jako warszawska stacja lokalna. Zgodnie z pierwotnymi założeniami program Radia PiN miał charakter ekonomiczno-biznesowy. Stacja prezentowała muzykę jazzową i okołojazzową (głównie chillout i smooth jazz). Na antenie obecne były również programy o tematyce kulturalnej oraz muzyczne audycje autorskie.
W 2006 roku nadawca podjął decyzję o przekształceniu Radia PiN w rozgłośnię o zasięgu ponadregionalnym. Od tej pory radio sukcesywnie pozyskiwało częstotliwości w największych miastach Polski. Zasięg rozgłośni poszerzał się kolejno o Łódź (2008), Poznań (2009), Wrocław, Kielce i Olsztyn (2010), a następnie o Bydgoszcz (2012), Kraków i Gdańsk (2013).
Niezrealizowanym przedsięwzięciem nadawcy pozostały lokalne rozgłośnie działające pod marką Radia PiN. Stację taką planowano uruchomić we Wrocławiu (na bazie Radia Traffic), a także w Krakowie, Chorzowie, Częstochowie i Koninie (pozyskując nowe częstotliwości).
Z grupą Cyfrowego Polsatu Radio PiN związane było kapitałowo od 2007 roku. Wcześniej, niemal od początku swego istnienia, rozgłośnia należała do holdingu Prokom Investments.
Od początku 2014 roku - w związku z niezadowalającymi wynikami słuchalności - nadawca wprowadzał zmiany programowe, mające poszerzyć docelową grupę odbiorców. Planowano m.in. położyć większy nacisk na tematy niezwiązane z ekonomią. Profil muzyczny stacji uzupełniła współczesna muzyka rozrywkowa. Ostatecznie podjęto decyzję o uruchomieniu - na bazie posiadanej koncesji - nowego projektu pod nazwą Muzo FM. Nadawanie w dotychczasowej formule Radio PiN zakończyło 25 września.
Przygotowanie nowej koncepcji programowej powierzono Marcinowi Bisiorkowi, odpowiedzialnemu również za powiązany projekt telewizyjny - Muzo TV. W redakcji, obok części dawnego zespołu Radia PiN, znaleźli się dziennikarze związani wcześniej z Radiem Eska Rock.
Testowa emisja Muzo FM rozpoczęła się 11 października 2014 roku. Pełny program nadawany jest od 20 października. Radio promował początkowo liner "Kręcą nas dobre kawałki", zamieniony następnie na "Najlepsze kawałki w mieście".
PRZYSZŁOŚĆ
W październiku 2022 roku zapowiedziano zakup rozgłośni przez Grupę Radiową Time (ZPR Media). Docelowo marka Muzo FM ma przestać istnieć, a sieć częstotliwości - poszerzyć zasięg Radia Eska Rock, obecnie nadającego w Warszawie. Na bazie dotychczasowej koncesji Eski Rock ma powstać nowa rozgłośnia lokalna.
W związku z planowanymi zmianami z Muzo FM rozstała się część zespołu, w tym dyrektor programowy Marcin Bisiorek. Jego miejsce zajął Zbigniew Frączek, kierujący również Eską Rock. Na początku 2023 roku radio przeniosło się do biurowca Grupy Time i dołączyło do jej oferty handlowej. Stopniowo modyfikowano format muzyczny rozgłośni, zwiększając liczbę utworów rockowych. Od lipca Muzo FM posługuje się wspólnym z Eską Rock linerem ("Gramy, co chcemy"), częściowej unifikacji uległa również oprawa dźwiękowa.
Wbrew początkowym zapowiedziom, zakładającym sprzedaż rozgłośni w pierwszym kwartale 2023 roku, transakcja w tym terminie nie została sfinalizowana. Według doniesień medialnych przyczyną może być konieczność przeprowadzenia formalnego podziału spółki.
SŁUCHALNOŚĆ
Rozgłośnia konkuruje bezpośrednio z AntyRadiem i Rock Radiem, oferującymi podobnie sformatowany program. Na siedmiu z dziewięciu rynków lokalnych, na których działa Muzo FM, obecna jest przynajmniej jedna z konkurencyjnych stacji.
Jak wynika z badania Radio Track (Kantar Polska), w 2022 roku udział Muzo FM w ogólnopolskim rynku radiowym wyniósł 0,4%. W roku 2021 udział w czasie słuchania był równy 0,5%, a w 2020 - 0,4%.

Porównanie zasięgów rozgłośni reprezentujących format
active rock, alternative rock, classic rock bądź zbliżony.
active rock, alternative rock, classic rock bądź zbliżony.
AKTUALIZACJA
Ostatnie zmiany na tej podstronie wprowadzono:
10 lipca 2023
Aktualność i rzetelność treści prezentowanych w serwisie jest dla nas najważniejsza. Zauważyłeś błąd? Potrafisz uzupełnić nasze informacje?
Napisz: mskierski@wp.pl
Aktualność i rzetelność treści prezentowanych w serwisie jest dla nas najważniejsza. Zauważyłeś błąd? Potrafisz uzupełnić nasze informacje?
Napisz: mskierski@wp.pl
ZOBACZ TEŻ
Podobne programy:
Dowiedz się więcej o stacjach, które lubisz!
Polskie Radio: Jedynka · Dwójka · Trójka · PR 24 · regionalne
Grupa RMF: RMF FM · RMF Classic · RMF MAXX
Eurozet: Radio Zet · ChilliZet · AntyRadio · MeloRadio · Radio Plus
Grupa Radiowa Time: Radio Eska · SuperNova · VOX FM
Grupa Radiowa Agory: TOK FM · Złote Przeboje · Radio Pogoda · Rock Radio
pozostałe: Muzo FM · lokalne · akademickie · wyznaniowe · Radio AM · DAB+/kablowe
Zobacz też: stacje planowane
Polskie Radio: Jedynka · Dwójka · Trójka · PR 24 · regionalne
Grupa RMF: RMF FM · RMF Classic · RMF MAXX
Eurozet: Radio Zet · ChilliZet · AntyRadio · MeloRadio · Radio Plus
Grupa Radiowa Time: Radio Eska · SuperNova · VOX FM
Grupa Radiowa Agory: TOK FM · Złote Przeboje · Radio Pogoda · Rock Radio
pozostałe: Muzo FM · lokalne · akademickie · wyznaniowe · Radio AM · DAB+/kablowe
Zobacz też: stacje planowane