EMSoftPrzewodnik po stacjach radiowych
EMSoft - przewodnik po stacjach radiowych

RADIO CHILLIZET


Jest dobrze

Radio ChilliZet
Radio ChilliZet - słuchaj online
Grupa medialna: Eurozet Sp. z o.o.
Nadawca: Eurozet Radio Sp. z o.o.

Rozpoczęcie emisji: 2008
Charakter programu: muzyczno-kulturalny
Format muzyczny: easy listening
Zasięg: sieć rozgłośni lokalnych
Liczba rozgłośni: 2
Liczba stacji nadawczych: 5
Pokrycie ludnościowe: 2 mln*

Strona internetowa: www.chillizet.pl
*
na podstawie decyzji koncesyjnych (według innych wyliczeń KRRiT: 2,6 mln)

CZĘSTOTLIWOŚCIRozgłośnia Siedziba Częstotliwości [MHz] Rok przyłączenia | Historia nazw
ChilliZet Warszawa Warszawa 101,5 2008 do 2015: koncesja ponadr.
od 2015: koncesja lokalna:
1996 - Jazz Radio
2008 - Planeta FM
2013 - Radio Zet Gold
Kraków 93,7
Hel 107,8
Wejherowo 91,6
ChilliZet Katowice Katowice Katowice 93,6 2008 2004 - NRJ FM

Mapa zasięgu - Radio ChilliZet

PROGRAMChilliZet to sieć stacji radiowych o profilu muzyczno-kulturalnym, należąca do holdingu Eurozet. Prezentuje muzykę w formacie easy listening: utwory z pogranicza soulu, funku, jazzu i world music. Na antenie poruszane są m.in. tematy związane z kulturą i stylem życia.

Program ChilliZet składa się głównie z pasm prezenterskich. Nadawane są również audycje autorskie o charakterze muzycznym, poradnikowym i publicystycznym.

HISTORIARozgłośnia rozpoczęła nadawanie 6 grudnia 2008 roku jako Chilli Zet (stosowano dwuczłonowy zapis nazwy). Od września 2013 do maja 2017 stacja działała pod marką Radio Zet Chilli.

Początkowo radio dysponowało ponadregionalnym zasięgiem, emitując program w trzynastu głównych miastach Polski. Stacja zastąpiła w eterze ponadregionalną Planetę FM (formalnie), a także - na skutek wymiany częstotliwości zapisanych w koncesjach - Jazz Radio oraz łódzkie Radio Pogoda (same rozgłośnie stały się częścią sieci Planeta). Na Śląsku nowe radio zajęło miejsce lokalnej stacji NRJ FM, nadającej program o podobnym profilu. Do 2015 roku katowicka rozgłośnia zachowała jednak odrębną ramówkę.

Ostatecznie ponadregionalna koncesja wykorzystana została do rozbudowy zasięgu AntyRadia. W efekcie, 13 lutego 2015, Radio Zet Chilli stało się siecią stacji lokalnych. Zasięg programu ograniczono do trzech największych aglomeracji: warszawskiej, krakowskiej oraz śląskiej. W Warszawie i Krakowie program rozpowszechniany jest od tej pory na podstawie dawnej koncesji Jazz Radia (przejściowo użytkowanej również przez Planetę FM i Radio Zet Gold). Koncesja ta została następnie rozszerzona o częstotliwości na Pomorzu: w 2018 uruchomiono nadajnik w Helu, a rok później - w Wejherowie.

Do używania nazwy ChilliZet - odtąd pisanej łącznie - rozgłośnia powróciła 26 maja 2017 roku. W tym też czasie rozbudowana została oferta programów autorskich. Do 2019 roku w formacie muzycznym stacji dominowała relaksacyjna muzyka elektroniczna (chillout), wyparta następnie przez utwory bliższe soulowi, muzyce etnicznej czy jazzowi.

SŁUCHALNOŚĆJak pokazuje badanie Radio Track (Kantar Millward Brown), słuchalność ChilliZet utrzymuje się na stabilnym poziomie. W 2018 roku, podobnie jak w latach wcześniejszych, udział sieci w ogólnopolskim rynku radiowym wyniósł 0,3%.

WARTO WIEDZIEĆDo 2015 roku ChilliZet nadawało program w oparciu o ponadregionalną koncesję, przyznaną pierwotnie Rozgłośni Harcerskiej - pierwszej niepublicznej stacji radiowej w bloku państw socjalistycznych.

Rozgłośnia, zorganizowana przy Związku Harcerstwa Polskiego, rozpoczęła działalność w 1957 r. (początkowo pod nazwą: Radiostacja Harcerska). Swoje audycje nadawała w zakresie fal krótkich i przejściowo (w latach 80.) na antenach Polskiego Radia. W latach 1992-1993 testowo prowadzono emisję FM (z nadajnika w Warszawie).

Od września 1994 roku Rozgłośnia Harcerska działała już jako nadawca koncesjonowany. Stacja pozyskała częstotliwości w głównych miastach Polski: poza stolicą także w Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie. W latach 1995-1997 nadawała jako RH Kontakt, nawiązując w ten sposób do nazwy zagranicznego inwestora. Po jego wycofaniu się z przedsięwzięcia radio na krótko wróciło do historycznej nazwy. 11 listopada 1998, już z nowym udziałowcem - norweską firmą P4 - i w odświeżonej formule, rozgłośnia rozpoczęła nadawanie pod marką Radiostacja.

W ręce holdingu Eurozet Radiostacja trafiła w 2000 roku, rok po wycofaniu się norweskiego inwestora. Zmiana właściciela wpłynęła na kształt programu rozgłośni (miejsce alternatywnych brzmień zajęła muzyka w formacie CHR). Jednocześnie stacja pozyskała nowe częstotliwości: w Krakowie (2001 r.), Olsztynie (2003), Łodzi i Zielonej Górze (2004), a także Szczecinie i Koszalinie (2007).

Od 1 marca 2008 r. Radiostacja działała pod nową marką Planeta FM. Ponadregionalna rozgłośnia stała się częścią większej sieci skupiającej również stacje lokalne, nadające m.in. na Śląsku (od 2002 r.) i w Wielkopolsce. Sieć w opisanym kształcie działała jedynie pół roku. Już 6 grudnia 2008 na bazie ponadregionalnej koncesji uruchomiono nowy projekt Chilli Zet. Rozgłośnia, poza siecią częstotliwości, przejęła z ponadregionalnej Planety FM również część zespołu redakcyjnego.

Planeta FM, już jako sieć rozgłośni lokalnych, pozostała w eterze do czerwca 2013 roku. Zasięg sieci uzupełniły koncesje należące wcześniej m.in. do Jazz Radia, łódzkiego Radia Pogoda, poznańskiego RMI FM, czy olsztyńskiego Radia WaMa.

Obecnie, po przeprowadzonej w lutym 2015 roku reorganizacji sieci należących do grupy Eurozet, dawną koncesję Rozgłośni Harcerskiej wykorzystuje AntyRadio.

AKTUALIZACJA

Ostatnie zmiany na tej podstronie wprowadzono: 2 października 2019

Aktualność i rzetelność treści prezentowanych w serwisie jest dla nas najważniejsza. Zauważyłeś błąd? Potrafisz uzupełnić nasze informacje?

Napisz: mskierski@wp.pl

ZOBACZ TEŻ

Inne rozgłośnie Eurozetu:
Dowiedz się więcej o stacjach, które lubisz!

Polskie Radio: Jedynka · Dwójka · Trójka · PR 24 · regionalne

Grupa RMF: RMF FM · RMF Classic · RMF Maxxx

Eurozet: Radio Zet · ChilliZet · AntyRadio · MeloRadio · Radio Plus

Grupa Radiowa Time: Radio Eska · Radio WAWA · VOX FM

Grupa Radiowa Agory: TOK FM · Złote Przeboje · Radio Pogoda · Rock Radio

pozostałe: Muzo FM · lokalne · akademickie · wyznaniowe · Radio AM · DAB+/kablowe

Zobacz też: stacje planowane